1. Galerius Rotunda (Szent György-templom)
Belépőjegy árak, nyitvatartás IDE KATTINTVA!
A Galerius Rotunda Szaloniki legcsodálatosabb ókori emléke. A negyedik század elején épült, valószínűleg Galerius római császár mauzóleumának szánták (bár később aztán nem itt temették el), és a Galerius palotát és Galerius ívét magában foglaló komplexum része volt. Nagy Theodosius császár, akit Thesszalonikiben kereszteltek meg, a mauzóleumot keresztény templommá alakította át a negyedik század végén. A 10-12. században a Rotunda Thesszaloniki székesegyháza volt. Az oszmán uralom alatt az épületet mecsetté alakították át, a Rotunda mellett álló minaret az iszlám korszak emléke. A törökök alóli 1912-es felszabadulás után a Rotunda Szent György-templommá (Agios Georgios) alakult át. Ez a grandiózus szentély lélegzetelállító benyomást kelt. A több mint 24 méter átmérőjű és 30 méter magas Rotunda a római Pantheonhoz hasonló hengeres kupolás szerkezettel rendelkezik. Belül pompás mozaikok díszítik a kupolát és a boltíves mélyedéseket is. Az UNESCO világörökségi listáján szereplő Rotunda mozaikjai a bizánci (ókeresztény) művészet remekei. A kupola közepén a mozaik hiányzik, de alatta arany alapon bájos angyalfigurák és építészeti homlokzatok láthatók. A Galerius Rotunda szobormúzeumnak ad otthont, és időszaki kiállításokat is bemutat.
2. A Fehér torony: Az oszmán-kori sáncok emléke
Belépőjegy árak, nyitvatartás IDE KATTINTVA! Szaloniki legismertebb nevezetessége, a Fehér torony egy kellemes sétával érhető el a tengerparti sétányon. A törökök által 1530 körül épített impozáns tornyot az oszmán időkben főként börtönnek használták. A sétány déli végén, egy kis nyilvános parkban álló Fehér-torony (Lefkós Pyrgos) egykor a város oszmán kori sáncainak része volt. Az erődfalak köre mára már nem marad teljesen érintetlen, a Fehér Torony a tenger felőli védelem egyetlen emléke.
Az érdeklődők látogathatják a tornyot, és feljuthatnak a tetején lévő kilátóba, ahonnan pazar kilátás nyílik a városra és a kikötőre.
A Fehér Toronyban található a Bizánci Kultúra Múzeumának állandó gyűjteménye is. A múzeum kiállításai Thesszaloniki bizánci történelmén és művészetén vezetik végig a látogatókat az i.sz. 300 körüli időszaktól egészen a város törökök általi 1430-as elfoglalásáig. A gyűjtemény számos műtárgyat tartalmaz, például ókeresztény érméket, vázákat, mozaikokat, falfestményeket és liturgikus tárgyakat.
A Bizánci Kultúra Múzeuma a modern görög művészetről szóló időszaki kiállításoknak és a modern görög kultúrához és történelemhez kapcsolódó tematikus kiállításoknak is otthont ad.
A látogatók értékelni fogják a múzeum kávézóját árnyékos kültéri teraszos ülőhelyekkel és ajándékbolttal, ahol a múzeumban bemutatott régiségek és bizánci művészet ihlette könyveket és ajándéktárgyakat árulnak.
Hivatalos oldala: https://mbp.gr/en
3. Agios Dimitrios templom
Az Agios Dimitrios templomot a város védőszentjének, Dimitriosz római katonának szentelték fel, akit ezen a helyen végeztek ki 306-ban. Akkoriban ezen a helyen római fürdő állt, a gyilkosságot pedig a könyörtelen Galerius császár rendelte el, a keresztényüldözés időszakában.
313-ban a szentnek a fürdőben emlékhelyet alakítottak ki, majd a 4. században Szent Demeter mártírhalálának helyén templomot építettek. Évszázadokon át zarándokok érkeztek a Bizánci Birodalom minden részéről, hogy tiszteljék a szent ereklyéit, amelyeket az ikonosztáz előtti szarkofágban őriznek.
A 7. században az eredeti kis templomot egy nagyobb öthajós bazilika váltotta fel, amely ma is áll.
1492-ben a törökök elfoglalták Szalonikit, a templomból mecset lett, a freskókat bevakolták, a keresztények istentiszteleteiket a templom északnyugati részén a római fürdőből megmaradt helyiségben tarthatták meg, ide kerültek Szent Demeter ereklyéi is.
A templom helyreállítása 1907-ben még török uralom alatt megkezdődött. A hozzáépítéseket és a vakolatot eltávolították, majd 1912-ben újraszentelték a templomot. Az 1917-es tűzvész hatalmas károkat okozott az épületben. A tető beomlott a mozaikok és freskók jelentős része megsemmisült. A templom restaurálásához 1930-ban kezdtek hozzá és az 1948-ig tartott. Igyekeztek a század elején készített felméréseket, rajzokat, fényképeket felhasználva az eredeti állapotokat helyreállítani.
A ma idelátogató vallási zarándokok és a turisták egyaránt rácsodálkoznak a templom pompás belső terére. A gazdagon díszített szentély 53 méter hosszú és 33 méter széles, a legnagyobb Görögországban. A díszek közé tartoznak a finoman faragott széksorok, a sokszínű márványoszlopok, a káprázatos csillár a központi folyosón és a korai Bizánci Birodalom gyönyörűen felújított, aranyozott mozaikjai.
Ma a Szent Demeter (Agios Dimitrios) templom a város fő temploma. A turisták a minden nap nyitva tartó templomot ingyenesen látogathatják.
Cím: 97 Agiou Dimitriou, Thesszaloniki
4. Galerius diadalíve
Az Egnatia utcától Szaloniki városközpontja felé sétálva érjük el Galerius diadalívét (Apsída Galeríou), amely egy ókori római emlék, körülbelül i.sz. 298-299-ből származik. A diadalívet a 298-as - a mai Örményország területén lévő - Satala-i csata emlékére építtette a császár, ahol Róma légiói megsemmisítő csapást mértek az Új Perzsa Birodalmat vezető Narses sah seregére.
Ez a boltív volt az ókori város főbejárati kapuja. A központi boltív alatt haladt el a fontos Via Egnatia útvonal, amivel Galerius győzelmének fontosságát kívánta hangsúlyozni. Az útra merőlegesen, a boltív hossztengelye mentén található út kötötte össze a 125m-re lévő Rotundát, az ellenkező irányban 235 méterre lévő Palotával.
Az eredetileg 8 pilléren nyugvó szerkezetből a nyugati oldal három pillére maradt meg. A két nagyobb, amelyeket egy boltív köt össze, márvány homlokzattal rendelkezik, amelyet domborművek díszítenek.
A füzérekkel elválasztott domborművek Galerius császár hadjáratainak csatajeleneteit ábrázolják. Ezek a díszesen faragott domborművek a legszebbek közé tartoznak.
A mostoha időjárás ellenére, ezek a domborművek sokkal jobban megőrződtek, mint a római Konstantin diadalívének korabeli, i.sz. 315-ből származó domborművei.
5. Thesszaloniki Régészeti Múzeum
Belépőjegy árak, nyitvatartás IDE KATTINTVA!
Ez a híres múzeum a Thesszalonikiben, valamint az egész ókori Macedóniában feltárt műtárgyak kiváló gyűjteményét mutatja be. A gyűjtemény az őskortól a késő ókorig terjed. Mindenképpen nézze meg az archaikus kortól a késő római korig terjedő szobrokat. Több szoba egy időszámításunk előtti hatodik századi származó jón templomból építészeti elemeit mutatja be.
Más kiállítások a pieriai Makriyalo neolitikus településről származó ásatási leleteket, valamint a Galerius császár által épített ősi palota leleteit és egy macedón sír rekonstrukcióját mutatják be Ayia Paraskeviben.
A múzeum előcsarnokában található vitrin egy neolitikus lelőhely leleteit mutatja be, az ásatás menetéről szóló információk kíséretében.
A múzeum kávézója kellemes szabadtéri terasszal rendelkezik. Van egy ajándékbolt is, amely az ókori görög kultúráról szóló könyveket, valamint ókori görög kerámiák és ékszerek másolatait árulja.
Cím: Manolis Andronikos utca 6. Hanth tér, Szaloniki
Hivatalos oldal: http://www.amth.gr/
6. Ano Poli (Felsőváros)
Az Ano Poli a történelmi óváros, amely dombtetőn elhelyezkedő fekvése miatt Felsővárosként ismert. A felsőváros az Odós Olympíadosról érhető el, ez az a kanyargós utca, amely összeköti az északi alsó várost az óváros falaival és a fellegvárral.
Ezt a hangulatos negyedet meredek, kanyargós utcái és sétálóutcái jellemzik. Az oszmán kor számos megmaradt szökőkútja mutatja a negyed építészetében a török hatást.
Az Ano Poliban számos figyelemre méltó történelmi templom található, köztük a Szent Katalin-templom, Illés próféta temploma, a Taxiarchák (Arkangyalok) temploma, a Szent Apostolok Egyháza, Agios Nikolaos Orfanos temploma és a kihagyhatatlan Ósios Davíd templom, amely az V-VI. században épült, és híres Ezékiel próféta látomását ábrázoló pompás mozaikjáról.
7. Bizánci falak (ősi sáncok)
Nem sokkal azután, hogy Szalonikit (i.e. 315-ben) megalapították, a várost védőfallal vették körül, hogy ellenálljon Pyrrhus epiruszi király (i.e. 285-ben) és a kelták támadásainak (i.e. 279-ben). Később Nagy Konstantin megerősítette a falakat, és a Bizánci Birodalom tovább folytatta az erődítési munkálatokat.
Az i.sz. 14-15. században a török hatóságok további védelmi építményeket és tornyokat építettek, többnyire velencei hadmérnökök segítségével.
A 19. századig az óvárost nyolc kilométer hosszú folytonos fal vette körül. Sajnos az oszmán kormány lebontotta az ősi falakat, hogy modernizálja és "szépítse" a várost. A közelmúltban azonban a falakat szakaszosan eredeti állapotukba állították vissza.
Ma Thesszaloniki megmaradt falai körülbelül 4 km hosszúak. A fal-túra kiváló kiinduló pontja az egyetemtől északra található Evangelistria temető. Innen a hatalmas, 15. századi kerektorony, a Trigonion (vagy Alysos torony), majd Palaiologina Anna Torony felé vegyük az irányt. Az ősi Akropolisz helyén lévő Citadella legmagasabb pontján áll a Heptapyrgion ("Hét torony"), amelyet korábban börtönként használtak Ez utóbbi nem azonos a Konstantinápolyi - ma Isztambul - Héttoronnyal (törökül Yedikule), amelyet Gárdonyi Géza "Egri csillagok" c. könyvéből ismerhetünk. Innen nyugatra haladva a Letaia kapun át a Szent Apostolok templomához, majd a Demokrácia térig (Platía Dimokratías) juthatunk.
8. Szent Apostolok temploma
Az UNESCO által védett Szent Apostolok temploma (Agioi Apostoloi) az óváros szélén, a bizánci falak közelében található. Ezt a 14. századi bizánci templomot keresztes alaprajzra tervezték, öt kupolával és igényesen mintázott téglafallal.
A késő bizánci építészet jellegzetes vonása a főkupola, amely a kereszt hordóboltozata fölé emelkedik a többi kupolával a karzat sarkain.
A török időkben a templomot mecsetként használták, Soguk Su Camii néven ("A hideg forrás mecsete"). A templom látványos, késő bizánci korszakból származó freskókkal és mozaikokkal büszkélkedhet, amelyeket az 1940-es helyreállítási munkálatok során fedeztek fel.
A templom északi oldalán található egy ciszterna, amely az egykori Szent Apostolok kolostorához tartozott.
A Szent Apostolok temploma vallási szertartásokat tart a helyi közösség számára, és naponta látogatható.
9. Agia Sofia (Szent Zsófia) templom
A Hermes utca (Odós Ermoú) keleti végén található a Szent Zsófia templom, a város egyik legfontosabb történelmi temploma. A templom az UNESCO Világörökség listáján szerepel Thesszaloniki más figyelemre méltó ős-keresztény és bizánci emlékeivel együtt.
A kupolás templom a nyolcadik században épült háromhajós keresztes terv alapján. A 9. és 10. században, az ikonoklasztikus konfliktus (képrombolás) után, a templomot kifejező figurális mozaikokkal díszítették, köztük az apszisban az Istenszülő, a kupolában pedig a Mennybemenetel mozaik ábrázolásával.
Figyelemre méltóak az oszlopfők is, amelyekről úgy vélik, hogy egy ötödik századi épületből származnak. 1204 és 1430 között a Szent Zsófia-templom volt Thesszaloniki nagyvárosi temploma (katedrálisa), melyet a török időkben mecsetté, az Aya Sofya Camii-vé alakították át.
Az épületet 1890-ben egy tűzvész után restaurálták, és sértetlenül vészelte át az 1917-es nagy tűzvészt is.
A Szent Zsófia templomot a helyiek gyakran használják esküvők megünneplésére. A rendezvények időszakán kívül a templom látogatható a nagyközönség számára.
10. Panagia Halkeon templom
Az ókori római régészeti lelőhelyek közelében a Panagia Halkeon templom a bizánci építészetet példázza kereszt alakú formájával, négy kupolájával, valamint boltíves és oszlopos homlokzatával. A tervezést a Bizánci Birodalom fővárosának, Konstantinápolynak a műemlékei ihlették.
A szentélyt a bizánci birodalom idejéből származó freskók díszítik, amelyek a 11-14. századból származnak.
A város elfoglalása után, 1430-ban az oszmánok mecsetté alakították a templomot, de az oszmán uralom alóli felszabadulást követően, 1912-ben a görögök ortodox templommá alakították vissza.
A helyiek "Vörös templomnak" hívják, mert az egész épület téglából készült.
A templom nyitva áll a nagyközönség számára minden nap reggel 7 órától déli 12 óráig.
Cím: 2 Halkeon Street, Szaloniki
11. A Macedón Szabadságharc Múzeuma
A 19. századi neoklasszicista épületben található múzeum a macedón szabadságharcot ismerteti meg a látogatókkal, melyet a macedónok (főként görögök és bolgár) alattvalók vívtak 1893 és 1912 között az elnyomó törökök ellen. A gyűjtemény csupán 1900 és 1912 közötti időből származó műtárgyakat és fényképeket tartalmaz.
A legérdekesebb kiállítási tárgyak az 1904 és 1908 között zajló harcok vezetőinek fegyverei, egyenruhái, emléktárgyai és személyes tárgyai.
A kiterjedt fotógyűjtemény 1350 kortárs fényképet tartalmaz. A 19. század végén és a 20. század elején a macedón tájról készült magyarázó térképek, könyvek, újságok és festmények is láthatók.
A múzeum hétfőn, kedden, csütörtökön és pénteken 9-14 óráig tart nyitva; szerda reggel 9-től este 8-ig; és szombaton 10 órától 14 óráig.
Cím: Proxenou Koromila utca 23., Szaloniki
Hivatalos oldal: http://imma.edu.gr/en/imma-home-en/
Klímadiagram - milyen szokott lenni ...
Megjegyzések
Megjegyzés küldése